Organizace a činnost multidisciplinárního týmu v onkologii

    Ano de publicação: 2022

    cs|Multidisciplinární péče je považována za osvědčený postup při plánování léčby a péči o pacienty s rakovinou. Je to integrovaný týmový přístup ke zdravotní péči, v němž lékařští a další zdravotničtí pracovníci zvažují všechny relevantní možnosti léčby a společně vypracovávají individuální plán léčby a péče o pacienta. Zahrnuje diskusi všech příslušných zdravotnických pracovníků o možnostech a společné rozhodování o léčbě a plánech podpůrné péče s přihlédnutím k osobním preferencím pacienta. Tento doporučený postup poskytuje rámec a soubor nástrojů na podporu zavedení multidisciplinárních týmů v onkologii lokálně. Nenavrhuje univerzální přístup k multidisciplinárním onkologickým týmům, spíše rámcově navrhuje několik základních principů, které doplňuje o detailnější návod, jak multidisciplinární tým zavést, co je jeho náplní a jak jej udržet.

    Mezi výhody multidisciplinárního přístupu k péči patří:

    Pro pacienty: delší přežití u pacientů, kteří jsou vedeni multidisciplinárním týmem; kratší doba od stanovení diagnózy k zahájení léčby; větší pravděpodobnost, že se jim dostane péče v souladu s klinickými doporučenými postupy, včetně psychosociální podpory; lepší přístup k informacím; větší spokojenost s léčbou a péčí.

    Pro zdravotnické pracovníky:

    lepší péče o pacienty a výsledky díky vypracování dohodnutého léčebného plánu; zefektivnění léčebných postupů a snížení duplicity služeb; lepší koordinace péče; vzdělávací příležitosti pro zdravotnické pracovníky; zlepšení duševní pohody zdravotnických pracovníků.
    Multidisciplinary care is considered best practice in the treatment planning and care of cancer patients. It is an integrated team approach to healthcare in which doctors and other healthcare professionals consider all relevant treatment options and together develop an individualized treatment and care plan for the patient. It involves discussion by all relevant healthcare professionals about options and shared decision-making about treatment and supportive care plans, taking into account the patient's personal preferences. This guideline provides a framework and toolkit to support the implementation of multidisciplinary teams in oncology locally. It does not propose a universal approach to multidisciplinary oncology teams, rather, it proposes several basic principles as a framework, which it supplements with more detailed instructions on how to establish a multidisciplinary team, what its content is, and how to maintain it.

    Benefits of a multidisciplinary approach to care include:

    For patients: longer survival in patients who are managed by a multidisciplinary team; shorter time from diagnosis to initiation of treatment; more likely to receive care consistent with clinical guidelines, including psychosocial support; better access to information; greater satisfaction with treatment and care.

    For healthcare professionals:

    better patient care and outcomes through the development of an agreed treatment plan; streamlining treatment procedures and reducing duplication of services; better coordination of care; educational opportunities for healthcare professionals; improving the mental well-being of healthcare workers.