Poranění míchy

    Publication year: 2022

    cs|Poranění míchy je jeden z nejzávažnějších typů traumat často vedoucí k celoživotnímu deficitu hybnosti, čití a vegetativního systému. Zároveň jde o významný zdravotní i společenský problém převážně v ekonomicky rozvinutých zemích světa. Dosud neexistuje pro pacienty s poraněním míchy léčba, která by umožnila obnovu poškozených funkcí. V klinické praxi tak zůstává hlavním principem terapie časná dekomprese a stabilizace, prevence sekundárního míšního poranění a s ním související komplikace s následnou intenzivní rehabilitací.

    Předkládaný doporučený postup chce zodpovědět následující klinické otázky:

    Má u dospělých pacientů s poraněním míchy udržování vyšší hodnoty MAP příznivý vliv na neurologický outcome? Jakým způsobem se má podávat methylprednisolon pacientům s poraněním míchy? Jaký je vliv magnetické rezonance postižené páteře/míchy u pacientů s poraněním páteře na volbu terapeutické strategie a na výstupy neurologické, funkční a nežádoucí účinky? Jaké má být načasování chirurgické dekomprese u pacientů s poraněním míchy? Jaká je optimální prevence hluboké žilní trombózy u pacientů s akutním míšním poraněním?
    Spinal cord injury is one of the most serious types of trauma, often leading to lifelong deficits in mobility, sensation and the vegetative system. At the same time, it is a significant health and social problem mainly in economically developed countries of the world. There is still no treatment for spinal cord injury patients that would allow the restoration of damaged functions. In clinical practice, the main principle of therapy remains early decompression and stabilization, prevention of secondary spinal cord injury and related complications with subsequent intensive rehabilitation.

    The presented guideline aims to answer the following clinical questions:

    Does maintaining a higher MAP value have a beneficial effect on neurological outcome in adult patients with spinal cord injury? How should methylprednisolone be administered to patients with spinal cord injury? What is the effect of magnetic resonance imaging of the affected spine/spinal cord in patients with spinal cord injury on the choice of therapeutic strategy and on neurological, functional and adverse effects outcomes? What should be the timing of surgical decompression in patients with spinal cord injury? What is the optimal prevention of deep vein thrombosis in patients with acute spinal cord injury?