KDP pro screening karcinomu hrdla děložního
Año de publicación: 2022
cs|Tento klinický doporučený postup (KDP) pro screening cervikálního karcinomu představuje aspekty prevence cervikálního karcinomu, diagnostiky, léčby a následného sledování, a to do úrovně high grade preinvazivních lézí.
Určující příčinou invazivního karcinomu děložního hrdla je infekce viry lidských papilomatózních lézí HPV (99,7 %) se 170 poznanými podtypy, z nichž 14 má onkogenní potenciál v lokalitě děložního hrdla. Cílem screeningu je redukce mortality a morbidity, a to prostřednictvím detekce, diagnostiky a ošetření prekanceróz.
Sekundární prevence je realizována vyšetřeními:
a) V podobě testu HPV (přítomnosti DNA, resp. případně jejich bližší typizace), v dichotomii výsledků pozitivní a negativní. b) Cervikovaginální cytologií konvenčních nátěrů, tenké vrstvy ze sedimentu nebo počítačem asistovanou (automatizovanou) cytologií.KDP se věnuje následujícím oblastem:
Jaká je klinická účinnost testování HPV (samostatně nebo v kombinaci s cytologií) ve srovnání s cytologií samotnou v populačním screeningu karcinomu děložního hrdla? V jakém věku by měl začít a končit screening karcinomu děložního hrdla (pomocí testování HPV +/- cytologie)? Jaký je optimální interval HPV screeningu?
This Clinical Guideline (KDP) for cervical cancer screening presents aspects of cervical cancer prevention, diagnosis, treatment and follow-up, up to the level of high-grade preinvasive lesions.
The determining cause of invasive cervical cancer is infection with human papillomatous lesion viruses HPV (99.7%) with 170 recognized subtypes, 14 of which have oncogenic potential in the cervical area. The goal of screening is to reduce mortality and morbidity through the detection, diagnosis and treatment of precancers.